Uutiset

Wild Flavours - villiyrttien tunnistaminen, kerääminen ja kokkailu

Julkaistu: 23.12.2016, Kategoria:

Oletko koskaan miettinyt, mitä aarteita lähiluonnossa kasvaa? Oletko maistanut luonnon villiyrttejä? Onko nokkosesta pinaatin haastajaksi?

Tule mukaan kurssille ja ota selvää! Joululiput myynnissä 26.12.2016 klo 23:59 saakka.

Toukokuussa 2017 alkaa uusi, erilainen, sesongin villiyrtteihin luonnon raaka-aineisiin perustuva ruokatapahtumien sarja Flavour Studiolla. Sesonkia seuraten lähiluonnosta tunnistetaan ja poimitaan villiyrttejä ja kokkaillaan niistä mieleenpainuvia illallisia.

Luontoretkellä yrttien tunnistamiseen pariin johdattaa pioneeri Eija Lehmuskallio. Hän on työskennellyt luonnon parissa yli kahden vuosikymmenen ajan, jonka pohjalta tuottanut aiheesta tv-sarjan, kirjoja ja suositun verkkopalvelun.

Keräämistä seuraavana päivänä järjestetään kokkailuiltama Flavour Studiolla keittiömestari Simo Räsäsen johdolla. Iltamassa valmistetaan illallinen, jonka osana perehdytään villiyrttien käsittelyyn ja hyödyntämiseen kokkaamisessa. Jokaisessa tapahtumassa valmistetaan erilainen menu.

Esimerkkimakuja illalliselta:

  • Villiyrtti-caesarsalaatti
  • Nokkoslettuja ja siian mätiä
  • Villiparsoja ja Bearnaisekastiketta
  • Kuusenkerkkäjuoma & kuusenkerkkävanukas

Osallistumisen jälkeen saat tiedot ja taidot kerätä lähiluonnon raaka-aineita omaa kokkaamiseen.

Kurssin sisältö

Kurssi sisältää sesongin mukaisten lajien tunnistamisen, valmistettavan menun raaka-aineet ja ruokailun. Lajintunnistusoppaana NatureGate-verkkopalvelun perustaja Eija Lehmuskallio, Villiyrtti-illallisen oppaana Flavour Studion Simo Räsänen.

Liput

Osta kurssi jo tänään ja tule mukaan!

Liput myy: Tiketti

Ikäraja: K-15

Kurssipäivät:

Ma-Ti 8.-9.5.2017
Ma-Ti 15.-16.5.2017
Ma-Ti 22.-23.5.2017
Ma-Ti 29.-30.5.2017

Ma-Ti 5.-6.6.2017
Ma-Ti 12.-13.6.2017
Ma-Ti 19.-20.6.2017

Ensimmäisenä päivänä tapahtuu yrttien kerääminen ja toisena päivänä kokataan sekä herkutellaan!

Joululiput myynnissä 26.12.2016 klo 23:59 saakka. Tämän jälkeen myyntiin tulevat perushintaiset liput (alk. 99 €).

Lipun ostaneiden asiakkaiden yhteystiedot kerätään mahdollista myöhempää tiedottamista varten.

Tilaa artikkelit
Tunnista lajeja!
Tunnista lajeja!
LuontoPortti Facebookissa
yhteistyossa
Unesco