Uutiset

Tule mukaan Villiyrttien tunnistus- ja kokkauskurssille

Julkaistu: 01.02.2017, Kategoriat: ,

Mäkimeirami, kuva: Jouko Lehmuskallio

Mäkimeirami, kuva: Jouko Lehmuskallio

Ilmoittautuminen kevään villiyrttien tunnistus- ja kokkauskurssille on käynnissä. Ilmoittaudu ajoissa ja varmista paikkasi! Kaksipäiväiset kurssit järjestetään Teurastamolla Helsingissä.

Kurssilla opitaan tunnistamaan yleisimmät luonnossa esiintyvät villiyrtit ja käyttämään niitä monipuolisesti.

Kurssin jälkeen osaat

  • kerätä parhaat yrttikasvit oikeaan aikaan
  • tiedät mistä niitä voi kaupunkiluonnossa poimia
  • tehdä uudenlaisia kesäherkkuja, vaikkapa kesän juhliin!
  • säilöä lajeja myöhempää käyttöä varten

Kurssilla on mahdollisuus suorittaa lajintunnistamisen kurssi, josta saa todistuksen. Kurssi sopii hyvin myös ryhmille.

Osta lippusi jo tänään ja tule mukaan!

Liput: Tiketti

Ikäraja: K-15

Kurssipäivät

Ma-Ti 8.-9.5.2017
Ma-Ti 15.-16.5.2017
Ma-Ti 22.-23.5.2017
Ma-Ti 29.-30.5.2017

Ma-Ti 5.-6.6.2017
Ma-Ti 12.-13.6.2017
Ma-Ti 19.-20.6.2017

Kurssin ensimäisenä päivänä tunnistetaan ja kerätään lajeja, toisena kokataan ja säilötään.

Ilmoittautumiset ja lisätietoa:

Eija Lehmuskallio ja Simo Räsänen

Tilaa artikkelit
Tunnista lajeja!
Tunnista lajeja!
LuontoPortti Facebookissa
yhteistyossa
Unesco