Luontokysymyksiä

Asiantuntijoidemme avulla olemme vastanneet jo yli 2 000 yleisökysymykseen. Nyt pidämme hetken taukoa, jatkamme kysymysten vastaanottamista pian uudestaan!

Kuva: Heli S.

Kuva: Heli S.

Viimeksi vastattuja

Kysymysarkisto

Mikä ötökkä

Hei, tällainen erikoisen näköinen hyönteinen löytyi Keski-Suomesta kesäkuussa. Mikähän se lienee? :)

Kysymyksen lähetti: Heli S.

Vastaus

Tuo soma pieni kaksisiipinen on Rhamphomyia-suvun tanhukärpänen. Sukuun kuuluu lähemmäs sata Suomessa tavattua lajia, joista useat muistuttavat suuresti toisiaan. Ehkä tunnetuimpia tanhukärpäsiä ovat keväisin pajunkukilla ruokailevat kauttaaltaan tummanruskeat Empis-suvun lajit.

Tähän -aihealueen kysymykseen vastasi .

Tietokirjailija, biologi ja toimittaja Seppo Parkkinen vastaa erityisesti hyönteisiin liittyviin kysymyksiin. Hän on toimittanut LuontoPortille kimalaisten lajikuvaukset ja kääntänyt suomeksi nisäkkäiden lajitekstit.